Limak Streetball Kosova – Turneu i Gjilanit

Air Force 1 fiton në Gjilan dhe siguron biletën për Superfinale

“Air Force 1” është ekipi i 4-të që siguron plasmanin për në Superfinalen e 18 korrikut në kategorinë e Profesionistëve.

Kjo skuadër , në përbërje të Albatrit Berishes , Altin Sahitit e Andi Shehut doli fitues në turneut e Gjilanit, pasi në finale mposhti skuadrën“Knock Out” me rezultat 19:17.

"Limak Streetball Kosova 2015"
“Limak Streetball Kosova 2015”

Biletën për në super finale , “Air Force 1” e kërkoi edhe ditë më parë edhe nëpërmjet turneut të Prishtinës , por aty u mposht në finale nga ekipi Nato.

Ndërkohë në kategorinë e Amatorëve , triumfoi skuadra “Thug Life” që mposhti në finale ekipin “Hej Gjilani” me rezultat 20:18.

"Limak Streetball Kosova 2015"
“Limak Streetball Kosova 2015”

Edhe në turneun e Gjilanit ishin më shumë se 10 ekipe pjesëmarrëse. Të ndara në dy kategori gjithsej ishin 11-të skuadra.

8 apo maksimumi i mundshëm i skuadrave ishte në kategorinë e Amatorëve , kurse 3 skuadra të tjera garauan në kategorinë e Profesionistëve.

PROFESIONISTËT & AMATORËT – RRUGA DREJT FINALES

“AIR FORCE 1” DHE “THUG LIFE” NDEZËN NË GJILAN

Të dy skaudrat fituese , biletën për në Superfinale e kishin kërkuar edhe në turnet e tjerë të këtij edicioni të “Limak Streetball Kosova 2015”.

“Air Force 1” në Prishtinë derisa “Thug Life” në Prizren , por që të dyja kishin humbur atë mundësi në castet e fundit.

Sa i përket kategorisë së Profesionistëve , 3 ekipet pjesëmarrëse në Gjilan , garat i nisën në një grup , ku u përballën secila me secilën.

Pas 3 dueleve mjaft dramatike , lider i grupit doli “Air Force 1” me dy fitore , 1 më shumë se “Knock Out” , kurse ekipi “06” , edhe përkundër angazhimit mjaft të madh përfundoi në fund të grupit pa fitore.

Kështu tutje , direct në finale , vazhduan “Air Force 1” dhe “Knock Out”.

"Limak Streetball Kosova 2015"
“Limak Streetball Kosova 2015”

Ndërsa në kategorinë e Amatorëve , gara ishte shumë më e zjarrtë , kjo për faktin edhe të numrit më të madh të ekipeve , maksimum , gjithsej 8-të.

Fuqishëm këtë raund e kaluan “Hej Gjilani” që dominoi Grupin A me tri fitore nga po aq takime , dhe “Thug Life” që mbizotroi në grupin B , me 3 fitore po ashtu.

Ndërsa këtyre ekipeve tutje ju bashkuan “New Kids” dhe “Pika 5A” , që u radhitën në pozitat e dyta , me nga 2 fitore e 1 disfatë.

 

"Limak Streetball Kosova 2015"
“Limak Streetball Kosova 2015”
"Limak Streetball Kosova 2015"
“Limak Streetball Kosova 2015”

PROFESIONISTËT & AMATORËT – FINALET

SHTATLARTËSIA , ÇELËSI I SUKSESIT PËR “AIR FORCE” DHE “THUG LIFE”

Në fazat finale , sikurse temperatura në qytetin e Gjilanit , ashtu edhe temperatura në terren mes ekipeve , kapi nivele të larta.

Finalja e Profesionistëve , solli një përballje shumë interesante.

Burim Aliu , Kushtrim Bajraliu , Leutrim Bajrami e Amir Bunjaku i matën forcat me Altin Sahitin , Andi Shehun e Albatrit Berishën.

Fillimi i takimit ishte i tensionuar , dhe në 5 minutat e parë mezi u shënuan  10 pikë nga dy ekipet , kjo e ndikuar nga vëmendja e madhe ne mbrojtje dhe agresiviteti që treguan lojtarët në terren, që si rrjedhoj pati edhe shumë gabime personale.

Por me të parë se depërtimet po janë të vështira , filloi lufta e 2-eve , në të cilën më efikas dolën lojtarët e “Air Force One”, të cilët patën një seri të shpejtë duke u shkëputur deri në 5 pikë dallim, ndërsa krejt takimin final e fituan me 19:17.

Kështu “Air Force 1”, i bashkohet ekipeve “Che Bar”, “The Ansëer” , “NATO” dhe “Vision Group” , ekipe këto që kanë siguruar biletën për të luajtur në Superfinalen në Prizren më 18 korrik.

Në anën tjetër , te Amatorët fillimisht u zhvilluan dy duelet gjysmë finale.

“Hej Gjilani” , në përbërje të Ardian Azizit , Qendrim Hajdarit , Flrorent Rexhepit e Genc Sahitit , marrshoi sigurt tutje duke fituar ndaj Pika 5A , me rezultat 20:10.

Kurse “Thug Life” , mezia ia dolën ti mposhtin të rinjët e skuadrës “New Kids”.

“Thug Life” fituan” me rezultat 17:16 , dhe kjo fal shtatgjatësis , e cila doli të jetë arma e tyre kryesre edhe në fazën tjetër.

Ndaj “Hej Gjilanit” , “Thug Life” fitoi në finale me rezultat 20:18.

Manuell Lleshi , Satmir Mazllami , Arian Paqarizi e Butrint Shala , këtë sukses e siguruan duke menagjuar më mirë haprsirën brenda trapezit , ku edhe ishin në avantazh duke qenw mw shtatw gjatw se kundwrshtarw e tyre tw ekipit “Hej Gjilani.

MIRLINDA DAKU – STREETBOLLISTJA E PARË NË KËTË EDICION

KRYETARI HAZIRI PËRCJELLË NGA AFËR “LIMAK STREETBALL KOSOVA 2015”

Ndalesa e Gjilanit e plotsoj “Limak Streetballin” e sivjetëm edhe më shumë.

Kjo pasi në kuadër të skuadrave pjesëmarrëse , ishte edhe një “stritbolliste”.

Mirlinda Daku u bë streetbollistja e parë në këtë edicion të “Limak Streetball Kosova”.

Ajo morri pjesë me ekipin “One and Done” në kategorinë e amatorëve , skaudër kjo që në fakt u eliminua që në fazën e parë të garave , pasi nga tri takime siguroi vetëm 1 fitore.

"Limak Streetball Kosova 2015"
“Limak Streetball Kosova 2015”

Ndërkohë , gjatë ditës , garat për një periudhë të caktuar nga afër në Gjilan I përcolli edhe kryetari i komunës Lutfi Haziri, dikur shumë i lidhur me Sportin , si Ministër për Kulturë Rini e Sport.

 

"Limak Streetball Kosova 2015"
“Limak Streetball Kosova 2015”

 

DETI PËR PROFIT, KESH PËR AMATORËT        

EDHE KËTË VIT SHPËRBLIME ATRAKTIVE

Pjesëmarrësit e këtij edicioni, si zakonisht i pret ëmbëlsira në fund, shpërblimi për më të mirët.

Kampionit të “Limak Streetball Kosova 2015”,  në kategorinë profesionale, sivjet i ndahet shpërblimi simpatik “7 ditë në Turqi dorën në xhep pa e shti”, i mundësuar nga kompania “Ephesus”.

Pra, kampioni i Kosovës në kategorinë profesionale, sivjet do të fitojë një pushim “All Inclusive” në bregdetin e Antalyas në Turqi, ndërsa nënkampioni do të fitoj shpërblimin 500 euro.

Dhe kjo nuk është e tëra, ngase Shoqata e Streetballit, ka menduar edhe për amatorët apo kategorinë tjetër garuese ku, kampioni i Kosovës do të fitoj 800 euro kurse vendi i dytë 400 euro.

Pra, sivjet fondi i shpërblimeve është trefishuar në krahasim me vitin e kaluar.

Ky edicion, i Limak Streetball Kosova 2015, mbështetet nga:

Sponsori Gjeneral … Limak Kosova

Sponsorin institucional: Ministria e Kulturës Rinisë dhe Sportit të Republikës së Kosovës

Sponsorin Medial : RTV 21

Falënderojmë Ambasadën Norvegjeze e cila tash e katër vite, vazhdimisht beson në idenë e streetballit dhe është përkrahëse e rregullt.

Sponsor të Artë sivjet janë:

Hoteli më ekskluziv në Kosovë, Sëiss Diamond

HEJ ! Ipko …telefonia mobile

Dhe nga sivjet, përsëri me ne është agjencia turistike Ephesus e cila dhuron atë shpërblimin fantastik për kampionin e Kosovës “7 dit n’Turqi dorën n’xhep pa e shti”

Po ashtu institucionet që përkrahin organizimin e sivjetmë janë edhe Asociacioni i Komunave të Kosovës, Komuna e Prishtinës, si dhe Federata e Basketbollit e Kosovës

Sponsorë tjerë janë: gazeta Zëri, Megasporti, Prografi, Studio Forma, Uji Rugova, SEES dhe Papilloni

Duke i falënderuar kësaj përkrahjeje, sivjet për herë të 16-të , do të kemi  muzikë, diell dhe kënaqësi Streetballi, nëpër tërë Kosovën.

 

FIBA 3×3 (FIBA Endorsed) (shih veb faqen zyrtare)
http://www.3x3planet.com/en/event/search?page=0&tab=&SearchCriteria.Keywords=streetball+kosova+2015&SearchCriteria.CountryIso3=&SearchCriteria.Location=+)&SearchCriteria.SearchWithin=&SearchCriteria.Date=&SearchCriteria.RegistrationStatus=&SortBy=TournamentStartDateDescending

Pwr mw shumw rreth Limak Streetball Kosova 2015 , lexo nw:

http://www.kosovastreetball.org/

https://www.facebook.com/officialstreetballkosova?fref=ts

Air Force 1 fiton në Gjilan dhe siguron biletën për Superfinale